Důlní činnost na úsvitu dějin
usvit_d.jpg
Hlavní suroviny sbírali na štěrkopískových pláních a terasách v povodí řek a potoků. Po jejich vysbírání v nejbližším okolí bylo nutné je uvolňovat z matečné horniny hornickou činností. A tak v rovinatém terénu vznikaly první lomové jámy, na svazích stěnové lomy a ve stráních první krátké štoly.
V mladší době kamenné pravěcí horníci pronikali místy až do 10 m hloubek, z šachtic razili chodbice a zajišťovali je výdřevou. K důlním pracím se používaly kamenné, kostěné i dřevěné nástroje a k dopravě na den sloužily kůže.
usvit_c.jpg
Surovinou bylo i lupkové uhlí zv. švartna (okolí Slaného, Nové Strašecí), těžené nejspíše v lomových jamách a zužitkované na zhotovování náramků či prstenů, či tuha (jižní Čechy) nezbytná od mladší doby kamenné k nátěrům keramiky. Jakmile člověk poznal vlastnosti prvních kovů, vznikl další civilizační stupeň - doba bronzová (1800- 700 let př. n. 1.). V českých zemích zatím není průkazně doložena těžba měděných rud na Slovensku však mohly být již v této době dobývány nehlubokými jamami ve Slovenském rudohoří a v Matře. Do Čech však podstatná část mědi musela být importována z alpských zemí (Mitterberg).
usvit_a.jpg
Přes své znamenité vlastnosti se však bronz nestal surovinou pro hromadnou výrobu. Tuto úlohu mohlo splnit jen železo, jehož ložiska byla v Evropě četná a lépe zpracovatelná než měděná a cínová. Jeho využitím byla zahájena další epocha zvaná dobou železnou (Od 700 let př. n. 1.). K získání železa ještě v jednoduchých výhních se hodily snadno tavitelné hněděly, vyskytující se v kloboucích železných rud a pyritů i jako bahenní ruda v místech bývalých močálů. Ložisek tohoto druhu bylo na našem území značné množství.
usvit_b.jpg
Zatímco české země byly od 10. století pokládány za hlavní zásobnici zlata v Evropě, otevřenou otázkou zůstává, zda byly v předhistorické době těženy i domácí stříbrné rudy. Přes rozvinuté přemyslovské mincovnictví a šperkařství se vzhledem k povaze našich stříbrných ložisek zdá, že jen menší část stříbra mohla být získávána z výchozů oxidačních pásem pozdějších revírů středních Čech; většina stříbra spíše ještě pocházela z dovozu. První stříbrné doly byly u nás otevřeny až na přelomu 12. a 13. století. Tyto i ostatní kovy se v prvních stoletích dějin našich zemí ještě nezískávaly soustavně. Byly totiž většinou uloženy v hlubinách země, na jejichž vytěžení dosavadní technika ještě nestačila. V nejbližších údobích však ve způsobu exploatace došlo k zásadní změně.