Rozvoj středověkého dolování v 15. století
Se zklidněním politické situace po ukončení husitských válek a s hospodářskou stabilizací během 15. století dochází v českém i slovenském hornictví k rozvoji důlní činnosti. Hlavními reprezentanty se vysokými výtěžky staly především Kutná Hora, B. Štiavnica a B. Bystrica. Byť již v této době bohatší partie ložisek byly většinou vydobyty, výtěžky byly stále vysoké. V 15. století jen kutnohorské doly poskytovaly ročně 3-5000 kg čistého stříbra a kolem
15_b.jpg
350-400 tun mědi. Kutná Hora se proto právem stala prvním městem po Praze a získala i vlastní zastoupení na českém sněmu. Také B. Štiavnica se tehdy výnosem vyrovnávala těžbě kutnohorské. Zvláštní význam získala zejména měď z banskobystrického revíru, jehož rozmach spadá do konce 15. a první poloviny 16. století.Zhruba za 50 let bylo odtud vytěženo přes 75 000 tun mědi a asi 120 000 kg stříbra. Kromě měděných dolů ve Starých Horách, Pieskách a Španě Dolině se pracovalo i v Gelnici a Smolníku. Slovenská měď se zprvu vyvážela do Benátek, ve 14. a 15. století do Krakova a odtud do severní Evropy. Tyto výtěžky byly docíleny skutečnými hlubinnými pracemi. Na přelomu 15. a 16. století se v kutnohorském revíru místy pracovalo v hloubkách až kolem 500 m. Jim musel být přizpůsoben i celý provoz. Staré vrátky na ruční ovládání již nestačily a tak se hlavním těžním i čerpacím strojem stal žentour poháněný zpravidla čtyřmi i více páry koní. Na jeho válcovitém bubnu se přez kladku navíjelo lano nebo řetěz, později dvojité, na kterém byly zavěšeny měchy: Byly střídavě spouštěny do dolu a dopravovaly na den rudu nebo vodu.
V souvislosti s hlubinými pracemi se jednotlivé pracovní úkony specializovaly. Vedle šachet ražených po úklonu žíly se začaly podle potřeby razit i svislé šachty, hloubené až k ložisku, které pak sledovaly po úklonu. Malokterá šachta však byla ještě svislá ve své celé hloubce. Z jejího náraží se rubaly sledné chodbice i svážné chodby. Snad již během 14., ale zejména v 15. století se v jalové hornině již běžně razily překopy. Důlní díla se proti tlakům zajišťovala dřevěnou výstrojí. Již v 16. století platilo kutnohorské přísloví,že lepší perkfest nebo štros celého kamene ztlouští lokte jest nežli tisíc štemplů. Závažným problémem středověkého hornictví bylo i větrání. K docílení přirozené výměny vzduchu se mezi doly razily prorážky a zakládaly větrací jámy, tah větru byl regulován větrnými dveřmi či záklopkami.
15_a.jpg
Během 14. a 15. století se postupně vytvořila rozvinutá důlní praxe, která po více než dvě století ovlivňovala způsob evropského dolování. Čeští a slovenští horníci byli v tě době zváni jako odborníci do řady saských, korutanských i alpských revírů. Na počátku 16. století však byla nahrazena modernějšími způsoby exploatace a novou důlní technikou.