Skoč na menu

Stříbrné doly příbramské v plamenench

Poplašné zprávy

Horníkům sjíždějícím nyní do důlu dostává se všemožného občerstvení černou kávou, koňakem a šunkou.

Příčiny neštěstí se již vyšetřují a jak se dovídáme, děje se vyšetřování v Příbrami a okolí a i v Praze. Jsou k tomu prý jisté důvody. Obecně se také opakuje, že se oheň vznítil zrovna v době, kdy se šichty střídají a také v místech, kde je nejvíce dřeva, což poslední ovšem je přirozené, neboť kde je nejvíce hořlavin, nejsnáze může oheň vzniknouti.

Také se mluvilo, že páry z vody do důlu lité mnoho z horníků opařily, ale proti tomu namítá se, že právě tyto vody atmosféry v dolech ochladily a dle doposud vytažených mrtvol zjištěno, že smrt u nešťastných horníků nastala otrávením jedovatými plyny.

Poplachy, že v dolech hoří, nejsou v Příbrami žádnou novinkou, a proto se jim nepřikládalo na počátku žádné váhy v domnění, že věc nemůže nabýti ani povážlivých a nebezpečných následků, a z té příčiny asi mnoho z horníků nepřikládalo první zvěsti o nich dost váhy a víry. Zejména vypravuje se o podobném požárním neštěstí, na štěstí planém poplachu z roku 1878.

Na vytahování horníků v dolech zahynulých po malých přestávkách pracuje se ve dne i v noci. V horním úřadě usneseno udělovat zvláštní prémie oněm horníkům, kteří se do dolů spustit chtějí. Než počet těchto nápadně se tenčí. Ti, kteří v dole nebyli, obávají se, že tam sami zhynou, jako se už namnohým stalo, a kteří tam vícekrát sjeli, jsou vysíleni.

Vytahování nešťastníků potrvá ještě mnoho dnů. Vždyť doposud sotva třetina zhynulých byla vytažena. Nejposledněji vytažené mrtvoly nalézaly se již ve značném stupni hniloby. Nastává nebezpečí, že záhubný puch z více než 200 mrtvol horníků novou katastrofu zaviní.

Mnozí ze zhynulých vytaženi bez pohromy, nyní ale není téměř ani jediného, který by nebyl nejděsnějším způsobem zohaven. Mrtvoly jsou nejvíce tak nabubřelé, že hrozí prasknutím. Slabí mužové nabyli po smrti své objemu přímo neuvěřitelného. Vzdor tomu, že nejsou ve tvářích zohaveni, přece nelze je jinak poznati než podle oděvu a drobností, v kapsách se nalézajících.

Jiné mrtvoly mají obličeje jak uhel černé a jsou zrcadlově lesklé. Velký zápach šíří se z mrtvol nad zemí, takže nemožno tam ani prodlévati.

Pohřbení oněch mrtvol je velice obtížné, poněvadž nikdo tak nabubřelých těl neočekával. Zhotovené rakve jsou příliš malé, než aby nebožtíci do nich mohli býti uloženi. polootevřené rakve odvážejí se tudíž na hřbitovy, kde budou dříve zakopány, poněvadž není radno nechati s¨je po několik hodin venku.

Dnes 4. června z rána obdrželo okresní hejtmanství v Příbrami telegram ze šachty bohutínské, vzdálené as hodinu od dolu Marianského, aby se do Bohutína odebralo bez odkladu četnictvo, ježto mezi tamními horníky vzniklo vážné hnutí.

Odchod četníků vzbudil v Příbrami všeobecnou pozornost, ježto se vědělo, že byl dělný lid v Bohutíně znepokojen opatřením horní správy, která nedávno několik horníků z tamního dolu pro nedostatek práce na Březové Hory přeložila. Bohutínský důl nenese žádného čistého užitku i lze proto jednání báňského řiditelstva pochopiti, leč když nyní došlo na Březových Horách ku osudné katastrofě, a několik bohutínských horníků při ní zahynulo, propukla nevole v Bohutíně na novo a to způsobem, který vzbuzoval vážné obavy.

Nespokojenost ta dostoupila vrcholu, když se začal z bohutínského dolu valiti otravný kouř, jenž se tam vodní štolou podzemní, přes hodinu dlouhou, z hořící Marianské šachty doploužil. Jak se proslýchá, zaslechli čtyři bohutínští horníci z dolu dýmem naplněného volání o pomoc; později se ukázalo, že na pověsti té nebylo ani zbla pravdy, avšak tolik je jisto, že se zmínění 4 mužové do otravných par v dolu pustili a po malé chvíli přivrávorali opět omdlévajíce a klesajíce v náhlé závrati. Ten případ četné horníky v Bohutíně rozčílil, ale když tam bylo četnictvo telegraficky přivoláno, nemělo ani nejmenší příčiny k zakročení.

Sotva rozruch touto událostí vyvolaný utichl - rozlehla se nedopatřením jistého báňského úředníka z Bohutína poplašná zvěst, že z tamních skladišť zmizely dva kilogramy dynamitu.

Rozumí se samo sebou, že po stracených třaskavinách nastala pilná sháňka a rozsáhlé pátrání, na konec však pověst o domněle ukradeném dynamitu vzala za své a celá záhada vysvětlena.

Ztracené dva kilogramy dynamitu, vlastně papírový výkaz o nich, nalezený totiž po zimničném hledání ve starých účtech o vydaném báňském materiálu, jež byly kdes omylem založeny.

Ještě více než pověsti Bohutínské, uvedl v nepokoj obyvatelstvo Březových Hor poplach, který vznikl následkem vzplanutí ohně v prádelnách u dolu Vojtěšského.

Před 2. hodinou odpolední počala totiž z nenadání hořeti střecha báňské prádelny, stojící u zdi onoho důlu, sotva pak hasiči požár ten utlumili, vyšlehl plamen z druhé prádelny vedlejší.

Zimničnému úsilí dělnictva podařilo se i ten oheň uhasiti, avšak nejrůznější domněnky, které o vzniku požáru kolovaly, uvedly obyvatelstvo okolní v nemalé znepokojení.